آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 169921
بازدید کنندگان امروز : 42
بازدید کنندگان این صفحه : 143879
بازدید کنندگان آنلاین : 3
مدت زمان تولید صفحه : 0/2812

 

تقویم و مناسبت ها
اخبار > فرونشست زمین در مناطقی از استان قم


  چاپ        ارسال به دوست

مدیرکل نقشه‌برداری زمینی سازمان نقشه‌برداری خبر داد:

فرونشست زمین در مناطقی از استان قم

به گزارش اداره كل مديريت بحران استان قم،سید عبدالرضا سعادت ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان که در سالن امام جواد(ع) استانداری قم برگزار شد، با اشاره به اهمیت توجه به فرونشست زمین اظهار داشت: توجه به فرونشست زمین باید در کشور جدی گرفته شود چراکه سبب آسیب رساندن به ساختمان‌ها، راه‌ها، بزرگراه‌ها، پل‌ها، اختلال‌ها در آب‌رسانی و گازرسانی وغیره می‌شود.

وی ویژگی‌ها استان قم را مدنظر قرار داد و گفت: نزدیکی به پایتخت، شهر زیارتی بودن، محور مواصلاتی 17 استان، نزدیکی به فرودگاه امام خمینی(ره)، وجود طرح‌های منوریل و خط سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان و نزدیکی به شهرهای صنعتی سبب ویژه شدن استان قم شده است.

مدیرکل نقشه‌برداری زمینی سازمان نقشه‌برداری ادامه داد: 33 هزار کیلومترمربع از اراضی ترازیابی شده که در مکان‌هایی مثل کرج، رباط‌کریم وغیره از سال 67 تا 89 حدود 2 متر زمین نشست داشته است.

وی علت فرونشست زمین را کاهش آب‌های زیرزمینی دانست و افزود: در مسیر قم به سلفچگان حدود 2 میلی‌متر تا چند سانتی‌متر در طول سال فرونشست زمین وجود دارد و حتی در مسیر قم به کاشان در کیلومتر 19 تا 20 این فرونشست‌ها بیشتر بوده است.

سعادت بابیان اینکه 120 تا 130 ایستگاه دائمی ژئودینامیک و GNSS در کشور وجود دارد، ابراز کرد: در ایستگاه چشم‌شور این ایستگاه فرونشست 2 سانت در سال را ثبت کرده و این موضوع در حال تغییر است.

وی تنها ایستگاه دائمی ژئودینامیک و GNSS استان قم را در سلفچگان عنوان و مطرح کرد: در این ایستگاه کار مانیتورینگ انجام می‌شود که نیاز است اعتبارات بیشتری برای آن در نظر گرفته شود تا بتوانیم ایستگاه‌های دیگری نیز در قم ایجاد کنیم.

منبع:تسنیم
پایان پیام


٠٩:٢٨ - 1395/10/13    /    شماره : ١٣١١٥    /    تعداد نمایش : ٣٠٤ستاد بحران

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد