آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 169909
بازدید کنندگان امروز : 30
بازدید کنندگان این صفحه : 143870
بازدید کنندگان آنلاین : 1
مدت زمان تولید صفحه : 0/2813

 

تقویم و مناسبت ها
اخبار > اولين همایش بحران دریاچه نمک در قم برگزار می شود


  چاپ        ارسال به دوست

دریاچه نمک،بحرانی ترین حوزه آبخیز کشور+پوستر

اولين همایش بحران دریاچه نمک در قم برگزار می شود

به گزارش اداره کل مدیریت بحران استان قم،محسن اوروجی در جلسه کارگروه تخصصی بلایای جوی و طوفان افزود: اعضای ستاد مدیریت بحران به دنبال تدوین راهکارهایی هستند که هر کدام از دستگاه های اجرایی، نظامی و امدادی در زمان وقوع حوادث، برمبنای دستورالعمل مشخص مربوط به خود اقدام کنند.
وی بیان کرد: برای تدوین این راهکارها، دستگاه های مختلف از جمله هواشناسی، بهداشت و محیط زیست باید با منشاء یابی آلودگی و نقاط خطر آفرین، استانداردهای مشخصی را تدوین و آن را به عنوان معیار عملکرد نهادهای مختلف معرفی کنند.
وی ادامه داد: با انجام این کار، علاوه بر بالارفتن سطح اطلاع رسانی و آمادگی های لازم، میزان غافلگیری دستگاه های مختلف در زمان وقوع حوادث کاهش می یابد و در نتیجه از آمار خسارت های جانی و مالی کاسته می شود.
اوروجی گفت: در اثر کاهش بارندگی ها در سال جاری، در آینده نزدیک مردم برخی از مناطق استان قم برای تامین آب شرب مورد نیاز خود با مشکل مواجه خواهند شد که برای حل این مساله باید از هم اکنون برنامه ریزی ها و اقدام های لازم برای تامین آرامش شهروندان صورت گیرد.
وی با اشاره به این که کاهش بارش های جوی در قم به افزایش پدیده گرد و غبار کمک می کند، افزود: خشک شدن تدریجی دشت مسیله و همچنین دریاچه نمک به دلیل کاهش بارش ها و افزایش سطح برداشت غیر مجاز آب از چاه های اطراف آن، باعث می شود آسمان قم در آینده روزهای بیشتری غبارآلود باشد که برای حل این مشکل به مشارکت همه مسئولان ملی و استانی و همچنین حضور مردم در صحنه نیاز است.
ریزگردهای ناشی از خشکی دریاچه نمک، استان های مرکزی کشور را با چالش مواجه خواهد کرد. در راستای آگاهی بخشی به مسئولان ملی و نیز استان های همجوار، همایشی با عنوان بحران دریاچه نمک در ارديبهشت ماه سال جاری برگزار می شود.
حوزه آبخیز دریاچه نمک، بحرانی ترین حوزه آبخیز در کشور بوده و در صورت کم توجهی و عدم تخصیص بودجه و حق آبه های زیست محیطی، به بزرگترین کانون القای ریزگردهای نمکی تبدیل شده و بحران های بسیاری در حوزه های گوناگون ایجاد می کند.
دریاچه نمک در ناحیه شرقی استان قم و در حد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود 200 هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی استان قم قرار گرفته است و دارای ساختار زمین شناختی کم نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است.
این دریاچه که در دهه های گذشته از طریق رودخانه های کرج، جاجرود، شور، قمرود و قره چای کاملا پرآب بوده است، اکنون با قطع حق آبه ها، خشکسالی مستمر و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی که باعث پیشروی آب های فراشور در سفره های زیرزمینی به سمت دشت ها و نابودی پوشش گیاهی و اکوسیستم منطقه شده، به یکی از کانون های فعال القای ریزگردها در منطقه تبدیل شده است.


٠٩:٤٥ - 1396/01/15    /    شماره : ١٣٧٧٥    /    تعداد نمایش : ١٧٦ستاد بحران

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد