آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 169917
بازدید کنندگان امروز : 38
بازدید کنندگان این صفحه : 143876
بازدید کنندگان آنلاین : 1
مدت زمان تولید صفحه : 0/5938

 

تقویم و مناسبت ها
اخبار > برگزاری همایش علمی بحران دریاچه نمک و ریزگردها درقم


  چاپ        ارسال به دوست

مدیرکل مدیریت بحران قم خبرداد:

برگزاری همایش علمی بحران دریاچه نمک و ریزگردها درقم

به گزارش  اداره كل مديريت بحران استان قم؛ مهندس محسن اوروجی روز شنبه در نشست خبری «همایش بحران دریاچه نمک و ریزگردها در حوزه مرکزی ایران» با بیان این که احیای دریاچه نمک قم فرصت های سرمایه گذاری خوبی را در استان فراهم می کند، اظهار داشت: مساحت حوضه آبریز دریاچه نمک حدود 9 میلیون هکتار است که 26 درصد جمعیت کشور در این حوضه زندگی می کنند و حدود827 هکتار از اراضی کشاورزی کشور نیز در این حوضه قرار دارد.

وی گفت: با توجه به گسترش ریزگردهای خاکی در قم و امکان نفوذ آن به استان های همجوار، در صورتی که برای رفع بحران دریاچه نمک اقدامی صورت نگیرد، در آینده به دلیل تبدیل ریزگردهای خاکی به ریزگردهای نمکی علاوه بر مشکل محیط زیست با انواع بیماری ها نیز مواجه می شویم که هزینه این بحران چندین برابر خواهد شد.

وی با بیان این که طبق مطالعات 105 هزار هکتار از اراضی قم به عنوان منشاء تولید ریزگرد شناسایی شده است، افزود: هر چند اقدام هایی در این زمینه انجام شده ولی باید پس از برگزاری همایش مذکور، به مسائل ریزگرها علمی تر پرداخته شود.

اوروجی همچنین با اشاره به ورود سالانه 17 میلیون متر مکعب آب فراشور از دریاچه نمک به دشت قم بر اثر قطع حق آبه های زیست محیطی افزود: به همین علت حوزه مدیریت بحران استانداری قم بر آن شد تا در این زمینه، «همایش بحران دریاچه نمک و ریزگردها در حوزه مرکزی ایران» را طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری در دانشگاه قم برگزار کند.

وی گفت: این همایش با همکاری نهادهای مختلفی چون اداره کل حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری، سازمان نظام مهندسی کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه، شرکت آب منطقه ای، مرکز بهداشت، مرکز تحقیقات کشاورزی و همچنین موسسه جغرافیایی دانشگاه تهران و با حضور استادان دانشگاه های قم و استان های همجوار و مسئولان کشوری و استانی ترتیب می یابد.

وی، اتخاذ تدابیر و راهکارهای لازم و همچنین تطبیق علم و عمل برای حل این بحران و پیشگیری از بروز حادثه زیست محیطی در مرکز کشور را مهمترین هدف این همایش ذکر کرد و گفت: بر اساس مطالعه ای که از سوی سازمان زمین شناسی ایران در تابستان 95 انجام شد، قم مستعدترین استان کشور به لحاظ تولید گرد و غبار است و در بین 30 استان حوضه آبخیز دریاچه نمک یکی از بحرانی ترین حوضه های آبخیز کشور به شمار می آید.

وی باشاره به نابود شدن تالاب های غنی موجود در استان قم و تبدیل شدن آنها به بیابان و وارد شدن خسارت های فراوان به بخش کشاورزی به دلیل وضعیت فعلی دریاچه نمک، افزود: علاوه بر این معضلات زیست محیطی، بحران دریاچه نمک هوای قم را 2 درجه گرم تر نموده و باعث نفوذ ریزگردها و تغییر الگوی بارش در مرکز کشور نیز شده است.

اوروجی همچنین با اشاره به تبعات اجتماعی پدیده مذکور، نابودی 11 روستای همجوار این دریاچه را از جمله این تبعات ذکر کرد و گفت: خالی شدن این روستاها از سکنه و مهاجرت بی رویه ساکنان به شهرها و بروز معضل هایی همچون حاشیه نشینی را در پی داشته است.

وی با تاکید بر این که معضل دریاچه نمک قم به مراتب حادتر از دریاچه ارومیه است، خاطرنشان کرد: دریاچه نمک قم بر خلاف دریاچه ارومیه چون از نظر جغرافیایی در مکانی واقع شده که رفت و آمد انسانی در آن به ندرت انجام می شود، کمتر در معرض دید مردم قرار دارد، از این رو حساسیتی که در مورد دریاچه ارومیه وجود داشته در مورد این دریاچه وجود ندارد، ولی باید نسبت به آن توجه خاصی صورت گیرد تا از بروز خسارتی بزرگ در نواحی مرکزی کشور جلوگیری شود.

دریاچه نمک در ناحیه شرقی قم و در حد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود 200 هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی استان قم قرار گرفته است و دارای ساختار زمین شناختی کم نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است.

این دریاچه که در دهه های گذشته از طریق رودخانه های کرج، جاجرود، شور، قمرود و قره چای کاملا پرآب بوده است، اکنون با قطع حق آبه ها، خشکسالی مستمر و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی که باعث پیشروی آب های فراشور در سفره های زیرزمینی به سمت دشت ها و نابودی پوشش گیاهی و اکوسیستم منطقه شده، به یکی از کانون های فعال القای ریزگردها در منطقه تبدیل شده است.

مدیرکل منابع طبیعی استان قم: 105 هزار هکتار از زمین های بیابانی قم، کانون تولید ریزگرد است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان قم نیز با اشاره به این که در حال حاضر 176 هزار هکتار از اراضی قم تبدیل به بیابان شده است، گفت: 400 هزار هکتار از اراضی دولتی و انفال این استان نیز در حال تبدیل شدن به بیابان است.

سید محمد تقی سجادی روز شنبه در نشست خبری «همایش ملی بحران دریاچه نمک و پدیده گرد و غبار در حوضه مرکزی ایران» اظهار داشت: مساحت کل اراضی قم یک میلیون و 123 هزار هکتار است که حدود 960 هزار هکتار آن جزو انفال و زمین های دولتی محسوب می شود.

وی همچنین یادآور شد: 105 هزار هکتار از زمین های بیابانی این استان، کانون های تولید ریزگرد است که 48 هزار هکتار آن در محدوده دشت مسیله قرار دارد.

وی بحث توسعه بیابان را یکی از معضل های روز دنیا ذکر کرد و گفت: افزایش دمای زمین بویژه در کشورهایی مانند ایران که حول مدار 30 درجه زمین قرار گرفتند نیز از مهمترین پیامدهای توسعه بیابان ها به شمار می آید.

سجادی، افزایش تبخیر، نامنظم بودن بارندگی و نامناسب بودن مدل بارش را نیز از دیگر نتایج بیابان زایی برشمرد و اضافه کرد: با توجه به نوع اکوسیستم دشت مسیله قم در صورت فراهم شدن حداقل شرایط لازم این امکان وجود دارد که این منطقه از پوشش گیاهی بهره مند شود.

مدیرکل منابع طبیعی قم همچنین با بیان این که برای اجرای هر هکتار از طرح های بیابان زدایی پیش بینی شده در استان رقمی بالغ بر 80 میلیون ریال هزینه نیاز دارد، افزود: تامین این هزینه از محل اعتبارهای دولتی کاری سخت و دشوار است که امیدواریم در سال جاری این طرح ها را با کمک های خیرین و بنیادهای خیریه و همچنین 154 میلیون مترمکعب حق آبه های مصوب دولت برای استان اجرایی کنیم.

* پسماندها و نابودی اکوسیستم یکی از مهمترین عوامل تخریب زمین است

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست قم نیز در این نشست خبری با اشاره به دوم اردیبهشت ماه روز جهانی هوای پاک، به تبیین برخی از عوامل تخریب زمین پرداخت و افزود: پس از انباشت انواع مختلف پسماندها، موضوع نابودی اکوسیستم یکی از مهمترین عوامل تخریب زمین است.

سید احمد شفیعی با بیان این که پدیده ریزگردها نخستین بحران زیست محیطی قم محسوب می شود و در شرایط فعلی بحران مذکور در مرحله آغاز قرار دارد، گفت: اگر در این زمینه تدبیری صورت نگیرد، در آینده با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم شد.

وی همچنین با اشاره به برگزاری همایش بحران دریاچه نمک و پدیده گرد و غبار در حوضه مرکزی ایران طی روزهای 6 و 7 اردیبهشت ماه 96 در دانشگاه قم گفت: نمایی سازی ریشه های بحران و همچنین ارائه راهکارها و راهبردها 2 رویکرد اصلی این همایش است.

وی با بیان این که در این همایش سعی شده کلیه ریشه ها و علل علمی بروز این پدیده زیست محیطی در قالب تولید و ارایه مقاله تبیین شود، افزود: با توجه به این که علل اصلی بوجود آمدن این معضل را باید در عواملی خارج از محدوده استان پیدا کنیم، هر گونه تصمیم گیری در مورد آن نیز باید به صورت فرا استانی انجام شود.

* از بین 65 مقاله ارسالی فقط 30مقاله پذیرفته و 5 مقاله برگزیده شد

رئیس پژوهشکده محیط زیست دانشگاه قم و دبیرعلمی این همایش نیز در این نشست، با اشاره به ارسال 65 مقاله به دبیرخانه همایش افزود: از این تعداد 30 مقاله پذیرفته شده و در بانک جامع مقاله های همایش ها و کنفرانس های علمی کشور به چاپ می رسد.

محمود نصرالله زاده با بیان این که در این همایش پنج مقاله به عنوان مقاله برتر و 25 مقاله دیگر نیز به عنوان پوستر ارایه خواهد شد، افزود: در این همایش همچنین سه کارگاه آموزشی با موضوع های مختلف با حضور استادانی از دانشگاه های قم و تهران برگزار می شود.

دریاچه نمک در ناحیه شرقی قم و در حد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود 200 هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی استان قم قرار گرفته است و دارای ساختار زمین شناختی کم نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است.

این دریاچه که در دهه های گذشته از طریق رودخانه های کرج، جاجرود، شور، قمرود و قره چای کاملا پرآب بوده است، اکنون با قطع حق آبه ها، خشکسالی مستمر و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی که باعث پیشروی آب های فراشور در سفره های زیرزمینی به سمت دشت ها و نابودی پوشش گیاهی و اکوسیستم منطقه شده، به یکی از کانون های فعال القای ریزگردها در منطقه تبدیل شده است.

پايان پيام


١٠:٣٤ - 1396/02/03    /    شماره : ١٣٨٧٩    /    تعداد نمایش : ١٢٣ستاد بحران

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد