آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 169889
بازدید کنندگان امروز : 10
بازدید کنندگان این صفحه : 143853
بازدید کنندگان آنلاین : 6
مدت زمان تولید صفحه : 0/2813

 

تقویم و مناسبت ها
اخبار > حل مشکل ریزگردهانیازمند مشارکت عمومی است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس سازمان هواشناسی کشور:

حل مشکل ریزگردهانیازمند مشارکت عمومی است

به گزارش اداره كل مديريت بحران استان قم،داوود پرهیزگار ظهر امروز در نخستین همایش ملی بحران دریاچه نمک و پدیده گرد و غبار در حوضه مرکزی ایران که در سالن همایش‌های دانشگاه قم برگزار شد، با تاکید بر اینکه میزان بارش‌ها در سطح منطقه پایین است، اظهار کرد: بشر نمی‌تواند در وضعیت کنونی هوا تغییری را ایجاد کند به همین علت باید بپذیریم که ایران اسلامی یک کشور کم آب است و نباید آب را بیهوده هدر دهیم.

وی با بیان اینکه چشمه‌های گرد و خاک در حوضه منطقه به کانون‌های تولید گرد و خاک جهان تبدیل شده است، اضافه کرد: برخی از گرد و خاک‌ها از شمال آفریقا به سمت ایران می‌آیند اما با توجه به اینکه از نظر اندازه ریز هستند بالای آسمان‌ها رفته و توسط چشم‌ها قابل مشاهده نیستند.

رئیس سازمان هواشناسی از ریزگرد به عنوان یک واژه جدید نام برد و خاطرنشان کرد:‌ گرد و خاک یک واژه قدیمی بوده و این پدیده به صورت کیفی در سازمان‌های جهانی مورد پایش قرار گرفته است اما طی سال‌های اخیر حجم آن به علت خشکسالی و توسعه ناپایدار افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه بشر طی 100 سال گذشته دی‌اکسید کربن بسیاری را تولید کرده است، مطرح کرد: بر اساس مطالعات جهانی دمای جو زمین نزدیک به یک درصد افزایش داشته به همین علت طی سه دهه اخیر مشکلات مختلفی به وجود آمده است.

پرهیزگار با تاکید بر اینکه افزایش دمای هوا کره زمین سبب تغییر شرایط دیگر بخش‌های کره زمین می‌شود، عنوان کرد: گرمایش و تغییر اقلیم به نخستین چالش جهانی تبدیل شده به همین علت تا کنون نشست‌های بین‌المللی با حضور کشورهای مختلف برگزار شده است تا با جلوگیری از افزایش گازهای گلخانه‌ای از افزایش گرما جلوگیری شود.

وی رخ دادن خشکسالی‌های مستمر، بارش‌های سیل‌آسا، هجوم هواهای گرم و کاهش سرماها را از اثرات افزایش گرما برشمرد و گفت: بر اساس آمارها در پایان سال زراعی بارش از خط استاندارد عبور نمی‌کند.

پرهیزگار از فرونشست زمین به عنوان یکی از تاثیرات تغییر اقلیم یاد کرد و گفت: سازمان هواشناسی برنامه جامعی را در دستور کار قرار داده و مرکز ملی گرد و خاک را ایجاد کرده تا مطالعات این حوزه را در عرصه بین‌المللی دنبال کند به همین علت این مرکز می‌تواند پیش‌بینی گرد و خاک منطقه را انجام دهد و به عنوان یک مرکز فراملی مورد استفاده قرار گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در مرکز ملی گرد و خاک برنامه‌های کمی را به سمت کیفی شدن سوق داده به همین علت در مدیریت پدیده گرد و خاک توانسته به نتایج مطلوبی برسیم.

وی با اشاره به اینکه مسؤولان دولت باید اعتبارات مورد نیاز حوزه پژوهش را تامین کنند، اظهار کرد: پیش‌بینی پدیده گرد و خاک از وظایف سازمان هواشناسی است که امیدواریم با انجام طرح‌های مورد نظر بتوانیم خدمات مطلوبی را به مردم ارائه کنیم.

پرهیزگار با تاکید بر اینکه رفع مشکل گرد و خاک نیازمند یک مشارکت عمومی است، گفت: علاوه بر اینکه دستگاه‌های اجرایی باید نسبت رسالت‌های خود اهتمام جدی داشته باشند مردم نیز باید با رعایت قوانین در راستای کاهش مشکلات مشارکت کنند.

منبع:فارس
پایان پیام


٠٩:٠٣ - 1396/02/06    /    شماره : ١٣٩٠٧    /    تعداد نمایش : ١٠٨ستاد بحران

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد