آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 169890
بازدید کنندگان امروز : 11
بازدید کنندگان این صفحه : 143854
بازدید کنندگان آنلاین : 7
مدت زمان تولید صفحه : 0/2969

 

تقویم و مناسبت ها
اخبار > نجار:ریزگرد به ابربحران تبدیل شده است


  چاپ        ارسال به دوست

بحران 350 هزار چاه آب غیر مجاز در کشور

نجار:ریزگرد به ابربحران تبدیل شده است

به گزارش اداره كل مديريت بحران استان قم ،اسماعیل نجار روز چهارشنبه در اولین همایش ملی بحران دریاچه نمک و پدیده گرد و غبار در حوضه مرکزی ایران افزود: بحث ریزگردها به عنوان یک ابر بحران مطرح است که جان و سلامت مردم را تهدید می کند، به همین دلیل دولت تمام تلاش خود را در مجامع بین المللی به کار می گیرد تا با کشورهای کانون این بحران که در اطراف ایران قرار دارند، مذاکرات موثری را انجام دهد اما حل این مساله در زمان کوتاه امکان پذیر نیست و نتیجه بخش بودن این تلاش ها نیاز به راهبردهای بلند مدت دارد..

وی ادامه داد: مشکل امنیتی که در کشورهای همسایه ایران همچون عراق و سوریه وجود دارد باعث شده است، مسئولان این کشورها اهتمام چندانی به حل مساله ریزگردها نداشته باشند و گرد و غبار تولید شده در مناطق بیابانی آن ها وارد ایران شود.

وی با بیان اینکه تغییر اقلیم در کشور یک واقعیت است که به دلایل مختلف از جمله افزایش گازهای گلخانه ای و پاره شدن لایه اوزن و گرم شدن زمین ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: صاجب نظران معتقدند که این شرایط کره زمین را از 1.5 تا 1.7درجه سانتی گراد گرمتر کرده است و این امر مشکلاتی را برای مردم جهان به وجود آورده است.

نجار اظهار کرد: کشور ایران بر کمربند خشک زمین قرار گرفته است که این تاثیرات بیش از دیگر مناطق جهان کشور را در بر می گیرد که در این میان یکی از تاثیرات مهم،خشکسالی است به طوری که ایران بیش از 20 سال است که با پدیده خشکسالی دست و پنجه نرم می کند.

وی با بیان اینکه کمبود آب در بخش های مختلف وجود دارد، ادامه داد: همچنین 100 میلیارد متر مکعب آب تجدید شونده همچنان با کمبود آب شرب و صنعت و کشاورزی مواجه است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: برداشت های بی رویه آب از سفره های زیرزمینی یکی از چالش های جدی است در این راستا برداشت غیر مجاز از چاه های آب تمام دشت های کشور را ممنوع اعلام شد در حالی که نیاز به امنیت غذایی و اشتغال داریم.

وی گفت: این ممنوع اعلام کردن در سطح گسترده کشور را با مشکلاتی مواجه می سازد و باید در این زمینه راهکاری مناسب اندیشید.

نجار ادامه داد: 350 هزار چاه غیر مجاز در سطح کشور وجود دارد که برداشت های بی رویه از آن کشور را با بحران مواجه ساخته است و در طول این سال ها حتی موفق به مسدود کردن یک چاه غیر مجاز هم نشده ایم.

وی اظهار کرد: چاه های مجاز در جهت برداشت آب مدیریت می شود اما نظارتی بر چاه های غیر مجاز وجود ندارد و ما را با بحران همراه می سازد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: این چاه های غیر مجاز؛ قنوات، چشمه ها و منابع آبی را از میان برد و امنیت غذایی کشور را نیز تهدید کرد.

وی عنوان کرد: بسیاری از چاه های غیر مجاز حتی با نظر برخی از دولت های گذشته مجاز شد و همین امر بر بحران آب کشور افزوده است.

نجار بیان کرد: تغییر میزان بارش و خشکسالی تالاب ها نیز از جمله بحران ها است هر چند بارش های خوبی در ماه های اخیر داشتیم ولی متاسفانه موجب تلفات جانی شد که این مساله نیز یک بحران محسوب می شود.

وی گفت: دریاچه نمک در حال مردن است و امروز در تلاشیم در جهت جلوگیری از بیابان زایی راهکاری برای نجات آن پیدا کنیم چرا که گرد و غبارهای نمکی به دنبال دارد و تهدیدی جدی است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با تاکید براینکه پدیده ریزگردها اقتصاد، جان و سلامت انسان ها را به مخاطره می اندازد، اظهار کرد: این پدیده در صورت ادامه داشتن، اقتصاد را فلج و مانع از گرده افشانی می شود که خسارات زیادی به محصولات وارد خواهد کرد.

نجار ادامه داد: در بسیاری از کشور ها با کمترین میزان بارندگی بهترین نوع کشاورزی را در اختیار دارند چرا که آن را مدیریت می کنند و ما نیز باید فارغ از نگاه های سیاسی در جهت حل مشکلات ریزگردها، با راهکارهای علمی و پژوهشی در این عرصه گام برداریم.

وی بهره گیری از دستاوردهای علمی، در راستای جلوگیری از پدیده ریزگردها را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد: باید در 7 میلیون هکتار از اراضی در جهت جلوگیری از پدیده ریزگردها به کاشت نهال پرداخت.

وی بیان کرد: کاشت محصولات پر مصرف آب و صادرات آن به کشورهای خارجی یکی از چالش های مهم است در این باره باید در جهت اصلاح الگوی کشت،امنیت غذایی را بالا برده و در مصرف آب نیز مدیریت اتخاذ نمائیم.

یادآوری می گردد همایش ملی بحران دریاچه نمک و پدیده گرد و غبار در حوضه مرکزی ایران، امروز در تالار شیخ مفید دانشگاه قم آغاز شد و فردا به کار خود پایان می دهد.

در این همایش مقاله های برگزیده در زمینه محیط زیست ارائه و سخنرانی های علمی در این زمینه انجام خواهد شد.

در حاشیه برگزاری این همایش، نمایشگاهی در همین رابطه تشکیل شده و پوسترهای برگزیده به نمایش درآمده است.

دریاچه نمک در ناحیه شرقی استان قم و در حد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود 200 هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی استان قم قرار گرفته است و دارای ساختار زمین شناختی کم نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است.

این دریاچه که در دهه های گذشته از طریق رودخانه های کرج، جاجرود، شور، قمرود و قره چای کاملا پرآب بوده است، اکنون با قطع حقابه ها، خشکسالی مستمر و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی که باعث پیشروی آب های فراشور در سفره های زیرزمینی به سمت دشت ها و نابودی پوشش گیاهی و اکوسیستم منطقه شده، به یکی از کانون های فعال القاء ریزگردها در منطقه تبدیل شده است.

پایان پیام


٠٩:١٠ - 1396/02/06    /    شماره : ١٣٩٠٨    /    تعداد نمایش : ١١١ستاد بحران

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد