آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 169892
بازدید کنندگان امروز : 13
بازدید کنندگان این صفحه : 143856
بازدید کنندگان آنلاین : 9
مدت زمان تولید صفحه : 0/2969

 

تقویم و مناسبت ها
اخبار > دریاچه نمک قم در آستانه نابودی همیشگی است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس سازمان مدیریت بحران:

دریاچه نمک قم در آستانه نابودی همیشگی است

به گزارش اداره كل مديريت بحران استان قم،اسماعیل نجار پیش از ظهر امروز در نخستین همایش ملی  بحران دریاچه نمک و پدیده گردوغبار در حوزه مرکزی کشور که در دانشگاه‌ قم برگزار شد با اشاره به برخی از معضلاتی که دامن‌گیر جامعه شده است اظهار داشت: تغییر اقلیم واقعیتی است  که امروز با آن روبه‌رو شده‌ایم.

وی  بابیان بعضی از آثار تغییر اقلیم در کشور افزود: افزایش گازهای گلخانه‌ای، پاره شدن لایه اوزون و گرم‌تر شدن زمین امروز برای کشور ما کاملاً محسوس است.

رئیس سازمان مدیریت بحران با اشاره به اینکه یکی از نمودهای اصلی تغییر اقلیم را در بخش کشاورزی شاهد هستیم، گفت: 20 سال است که خشک‌سالی دامن‌گیر کشور ما شده و مدیریت منابع آب امری بسیار مهم و ضروری است.

معاون وزیر کشور برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی را موردتوجه قرارداد و گفت: 350 هزار چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد که مدیریتی بر روی برداشت آب از آن‌ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: مهم‌ترین اثر برداشت‌های بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی پدیده خشکی قنوات و چشمه‌ها و به دنبال آن افزایش بیابان ولگرد و خاک است.

رئیس سازمان مدیریت بحران بابیان تداوم کاهش میزان بارندگی در طول سالیان متمادی خاطرنشان کرد: در 30 سال گذشته میزان بارندگی‌های کشور 10 درصد کاهش پیداکرده است.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه دریاچه نمک قم در آستانه نابودی کامل قرار دارد، تصریح کرد: با خشکیدن این دریاچه گردوغبار نمکی ناحیه مرکزی کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

وی بابیان عوارض ناشی از نابودی محیط‌زیست ادامه داد: تأثیرات زیست‌محیطی رابطه مستقیمی با سلامت ،امنیت و اقتصاد مردم دارد.

معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه منشأ خارجی گردوغبار دو منشأ عمده دارد،گفت: خشک شدن تالاب و هورها توسط صدام و ساختن سد آتاتورک بر روی رودخانه‌های دجله و فرات از علل اصلی آن است.

وی بابیان برخی از اقدامات درزمینهٔ کاهش بیابان و گردوغبار، تصریح کرد: تدوین سند گردوغبار در سطح ملی مهم‌ترین کاری است که در این زمینه صورت گرفته است.

منبع:تسنیم
پایان پیام


٠٩:٢٠ - 1396/02/06    /    شماره : ١٣٩٠٩    /    تعداد نمایش : ١١٧ستاد بحران

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد