آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 183048
بازدید کنندگان امروز : 132
بازدید کنندگان این صفحه : 154483
بازدید کنندگان آنلاین : 4
مدت زمان تولید صفحه : 0/6094

 

تقویم و مناسبت ها
اخبار > آموزش،تمرین و آمادگی،خسارات حوادث را به حداقل می رساند


  چاپ        ارسال به دوست

استاندار قم :

آموزش،تمرین و آمادگی،خسارات حوادث را به حداقل می رساند

به گزارش اداره کل مدیریت بحران استان قم،سید مهدی صادقی روز یکشنبه در «کارگاه آموزشی و تمرینی اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان قم»، در تالار شهید بهشتی دانشگاه قم افزود: تجربه های چند سال گذشته نشان می دهد ضمن این که تاکنون نسبت به آموزش ها، هماهنگی ها و برنامه ریزی برای آماده سازی تیم های کنترل بحران به خوبی اقدام شده است، همواره باید هماهنگی های لازم را در این زمینه داشته باشیم.

وی با بیان این که آماده سازی ها برای مقابله با بحران ضرورت عقلی و تجربی است، اضافه کرد: در صورتی که آموزش، نظم و هماهنگی را به درستی و جدیت مد نظر قرار دهیم، برنامه ریزی های انجام شده هدر نمی رود و در مواجهه با بحران به خوبی عمل می کنیم و از حداقل امکانات بیشترین بهره را می بریم.

وی با بیان این که حفظ آمادگی، خسارت های احتمالی حوادث را به حداقل می رساند، از دستگاه های اجرایی خواست تا هماهنگی ها و نظم لازم را در این زمینه حفظ کنند.

صادقی بیان کرد: در 2 سال اخیر اقدام های خوبی برای احداث سیل بندها در مسیر سیلابی قم انجام شده است و اگرچه در زمستان سال گذشته این مسیر دچار آبگرفتگی شد، ولی مشکلات سال های گذشته به وجود نیامد.

وی اضافه کرد: سال گذشته با نصب سه سیل بند در مسیر قمرود، سیلاب به خوبی کنترل شد و حدود 600 هزار متر مکعب آب پشت سیل بندها نگه داشته شد و منبع خوبی نیز برای تغذیه سفره های زیرزمینی به وجود آمد.

استاندار قم تاکید کرد: هماهنگی و حضور به موقع نیروهای امدادی در بحران ها بسیاری از مشکلات را کم می کند و اطلاعیه های صادر شده در این خصوص نیز تاثیر بسیاری دارد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته سامانه هشدار سیل برای نخستین بار در کشور در قم راه اندازی شد که کمک خوبی برای اعلام آمادگی قبلی در مورد وقوع سیل است.

نخستین سامانه پیش آگاهی و پیش بینی هشدار سیل و سیلاب شهری کشور در استان قم، با 30 میلیارد ریال اعتبار از محل سفر سال 1389 رهبر معظم انقلاب به قم به بهره برداری رسید؛ سامانه پیش بینی و هشدار سیل قادر است چهار تا پنج روز قبل از رخداد، سیل را پیش بینی کند و دبی رودخانه و حوضه های مختلف بالادست و پایین دست سد را نیز ارائه دهد.

وی با بیان این که در 20 سال گذشته بیش از سه میلیون تلفات انسانی بر اثر حوادث طبیعی در دنیا گزارش شده که این حوادث یک میلیارد انسان را نیز تحت تاثیر قرار داده است، گفت: متاسفانه ایران جزو 10 کشور نخست دارای بلایا و حوادث طبیعی است و از 41 مورد حادثه ای که شناخته شده، 31 مورد در ایران تجربه شده است.

وی با اشاره به این که از این تعداد، تاکنون 18 حادثه در استان قم رخ داده است، خاطرنشان کرد: با وجود این که ایران یک درصد جمعیت دنیا را دارد، ولی 6 درصد سهم حوادث طبیعی جهان را به خود اختصاص داده است.

وی همچنین با اشاره به اهمیت برگزاری کارگاه های آموزشی، گفت: این کارگاه ها بهترین فرصت برای یادگیری و توانمندسازی افراد است تا تمرین ها در فضای واقعی انجام شود و اثرهای لازم را داشته باشد.

استاندار قم همچنین ابراز امیدواری کرد: اعضای دولت جدید(دوازدهم) بدون کمترین ریزش از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرند و باعث خدمت رسانی هرچه بهتر به مردم شوند.

** رئیس سازمان مدیریت بحران استان قم نیز در این کارگاه آموزشی گفت: کارگاه آموزشی و تمرینی اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، طی امروز و فردا با شرکت مدیران استانی و بخش ها در دانشگاه قم برگزار می شود.

محسن اوروجی افزود: تلاش برای ایجاد ادبیات و فرهنگ مشترک، فراهم کردن شرایط تبادل نظر و انتقال تجربیات در کارگاه ها، ارزیابی توانمدی برای تشخیص توانایی شرکت کنندگان در ایفای مسئولیت های خود و افرایش سطح دانش مدیران در حوزه مدیریت بحران های طبیعی از اهداف برگزاری این کارگاه است.

به گفته وی، آموزش های لازم برای مدیریت بحران ریسک، جستجو، نجات و اسکان اضطراری، سامانه فرماندهی، مدیریت نظم و امنیت، درمان، اجساد، تشخیص هویت، مدیریت ترافیک و حمل و نقل و مدیریت بازگشایی معابر و مدیریت شریان های حیاتی در این کارگاه ارائه می شود.

 

پایان پیام


٢٢:٣٧ - 1396/05/22    /    شماره : ١٤٤٠٥    /    تعداد نمایش : ١٦١ستاد بحران

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد