آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 173900
بازدید کنندگان امروز : 63
بازدید کنندگان این صفحه : 147261
بازدید کنندگان آنلاین : 1
مدت زمان تولید صفحه : 0/2656

 

تقویم و مناسبت ها
اخبار > مدير كل مديريت بحران استان قم خبرداد؛


  چاپ        ارسال به دوست

اجرای اولین مانور امداد و نجات هوايی، زمينی و آبی در دستجرد

مدير كل مديريت بحران استان قم خبرداد؛

به گزارش فردونیوز،مهندس محسن اوروجي افزود:اين مانور بمناسبت روز ملي كاهش بلاياي طبيعي روز پنج شنبه در شهر دستجرد برگزار شد.

مهندس اوروجي در ادامه اظهار داشت:اين مانور بمناسبت روز ملی كاهش آثار بلايای طبيعی و با همکاری جمعیت هلال احمر و بخشداری خلجستان و با حضور مديركل مديريت بحران استان قم، معاون پيش بينی و پيشگيری سازمان مديريت بحران كشور جمعی از مدیران استانی با محوریت آموزش های امداد و درمان برگزار شد.

یادآوری می گردد:این مانور در راستای سنجش آمادگی نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر و افزایش توانمندی های آموزشی و درمانی روز پنجشنبه هفته جاری در شهر دستجرد بخش خلجستان برگزار شد.

*اجرای مانور بزرگ امداد و نجات هوايی، زمينی و آبی در شهر دستجرد

به همت معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قم، نخستین مانور هوايی، زمينی و آبی امداد و نجات در استان قم و در شهر دستجرد بخش خلجستان برگزار شد. محمد رضا بهرامی اظهار کرد: این مانور در دو فاز برگزار شد که طبق برنامه ریزی صورت گرفته در فاز نخست، در ساعت 10 زلزله فرضی به مقیاس بزرگی 6.8 ریشتری به وقع پیوست.

وی افزود: با توجه به فراخوان مدیران ارشد استان و بخش تشکیل جلسه بحران شد، و تیم ارزیاب اولیه گزارشی از تخریب دو ساختمان و وجود 6 مجروح و فوتی فرضی ارائه کرد و بر اساس گزارش تیم ارزیاب عملیات با مشارکت و هماهنگی اورژانس و عوامل شهرداری انتقال مصدومان انجام شد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قم تصریح کرد: همزمان عوامل آتش نشانی به اطقای حریق در منطقه پرداختند و دستگاه های زنده یاب به همراه سگ های تجسس وارد منطقه مانور فرضی شده و اقدام به انجام زنده یابی و عملیات جستجو کردند.

بهرامی بیان کرد: در ادامه و پس از انتقال مصدومان فرضی عملیات تریاژ توسط نیروهای امدادی حاضر در مانور صورت گرفت و مجروحان به مراکز درمانی منتقل شدند، و در همین زمان شرکت های آب، برق، مخابرات و گاز و همه دستگاه اجرایی درگیر، همچون پلیس و سپاه ضمن حضور در صحنه زلزله به انجام وظیفه پرداخته و شریان ها اصلی منطقه را به کنترل خود در آوردند و در پایان آوار برداری با هماهنگی شهرداری، حمل و نقل پایانه ها و اداره ترابری صورت گرفت.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قم ادامه داد: در فاز دوم مانور فرضی آبی و هوایی در شهر دستجرد به اجرا در آمد و دو نفر غرق شده فرضی پس از نجات از دریاچه توسط نجاتگران از طریق قایق و چرخبال امدادی به مراکز درمانی منتقل شدند.

گفتنی است، در مانورهای انجام گرفته تیم‌های تخصصی نجات در ساختمان‌های فروریخته، جست‌وجو و نجات در آوار، حمل مصدوم، انتقال مصدوم، اطفای حریق با دستگاه AFT، نجات و رها سازی مصدوم و امداد و کمک‌های اولیه حضور داشتند.


*از برگزاری آموزش همگانی امداد و کمکهای اولیه تا ارائه خدمات درمانی


معاون آموزش معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر قم اظهار کرد: پیرو مصوبه ستاد مدیریت بحران استان و درخواست بخشداری خلجستان، با حضور و استقرار تیم آموزش معاونت آموزش و پژوهش جمعیت هلال احمر در مانور بزرگ آموزشی، امدادی، درمانی پایگاه شهری بخش خلجستان شهر دستجرد، پرسنل ادارات بخش و روستاهای تابعه تحت آموزش همگانی امداد و کمکهای اولیه قرار گرفتند.

سید حسن حسینی تصریح کرد: آموزش همگانی امداد و کمکهای اولیه توسط مربیان مرکز آموزش و پژوهش استان، برای اهالی روستاهای وشاره و گیو از توابع بخش خلجستان در مساجد برگزار شد.

همزمان با اجرای این مانور، تیم های امدادی و درمانی مستقر در این مانور متشکل از پزشک، پرستار، ماما و روان پزشکان ضمن اجرای مانور فرضی با برپایی پست های امدادی آماده ارائه خدمات درمانی شدند.

از سوی معاونت درمان و توانبخشی جمعیت هلال حمر قم نیز خدمات متنوع در مانور بزرگ آموزشی، امدادی و درمانی خدماتی شامل؛ ویزیت رایگان، معاینه ماما، تریاژ، ارزیابی اولیه مصدوم، خدمات دارویی، کنترل بهداشت، بهداشت روان، بهداشت تغذیه و سنجش سلامت در این پست های درمانی ارائه شد.

* آغاز فعالیت های کانون های حوزه جوانان در بخش خلجستان

خدمات ارزنده ای نیز از سوی معاونت امور جوانان در راستای آموزش در بخش خلجستان به اجرا در آمد. راه اندازی کانون غنچه های هلال. کانون طلاب و اجرای طرح ملی دادرس از اقدامات این حوزه در امر آموزش بود.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر قم اظهار کرد: آموزش طرح دادرس در این بخش در ۲ دبیرستان دخترانه ۱۵ خرداد و دبیرستان پسرانه شهید مطهری برگزار و مباحث و آیتم های امدادی این طرح مورد اجرا قرار گرفت.

محمد مصباحی افزود: کانون طلاب در بخش خلجستان، پس از برگزاری جلسات متعدد با مدیریت حوزه علمیه سفیران، و برگزاری دوره آموزشی امداد و کمک های اولیه همزمان با اجرای مانور بزرگ آموزشی، امدادی و درمانی ویژه طلاب این حوزه به اجرا درآمد.

وی ادامه داد: ۲ مهد کودک این بخش به ویژه شهر دستجرد به عضویت کانون غنچه ها درآمدند و ویژه برنامه هایی نیز همزمان با آیین افتتاح این کانون ها به اجرا گذاشته شد. حضور در صحنه مانور امدادی و بازدید مسولین کشوری و استانی از کانون غنچه های هلال از دیگر برنامه های تدارک دیده شده به شمار می رود.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر قم تصریح کرد: همچنین در این مانور بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در دانشگاه پیام نور دستجرد، کانون دانشجویی هلال احمر افتتاح و آغاز بکار کرد.

*افتتاح 4 خانه هلال در بخش خلجستان

مسئول خانه های هلال جمعیت هلال احمر استان قم نیز با بیان اینکه هم اکنون یکصد خانه هلال در سطح استان قم فعال هستند، گفت: به درخواست دهیاران روستاهای نایه، گیو، وشاره و زیزگان از توابع بخش خلجستان و با هدف آموزش اهالی روستاها، همزمان با برگزاری مانور بزرگ امدادی و درمانی جمعیت هلال احمر در بخش خلجستان 4 خانه هلال دیگر در هفته جاری افتتاح شد.

گفتنی است، در حاشیه این مانور، مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم به دیدار خانواده شهدای مدافع حرم بخش خلجستان رفت و با تاکید بر زنده نگه داشتن راه و یاد و خاطره شهدا به تکریم خانواده آنها پرداخت.

 

پایان پیام


١٨:٣٦ - 1396/07/21    /    شماره : ١٤٧٠٢    /    تعداد نمایش : ١٤٨ستاد بحران

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد