آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 216916
بازدید کنندگان امروز : 65
بازدید کنندگان این صفحه : 177271
بازدید کنندگان آنلاین : 3
مدت زمان تولید صفحه : 0/2656

 

تقویم و مناسبت ها
اخبار > تدوین طرح جامع خطرپذیری و اجرای سامانه فرماندهی حادثه در قم


  چاپ        ارسال به دوست

معاون سازمان مدیریت بحران کشور در قم خبرداد؛

تدوین طرح جامع خطرپذیری و اجرای سامانه فرماندهی حادثه در قم

به گزارش خبرنگار اداره کل مدیریت بحران استان قم،معاون مدیریت بحران کشور گفت: سامانه فرماندهی حادثه برای ایجاد آمادگی‌های لازم در برابر حوادث احتمالی به آزمایشی در استان قم اجرا می‌شود.

مرتضی اکبرپور عصر امروز در جلسه ستاد مدیریت استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: باید طرح خطرپذیری در استان قم اجرا شود.

وی با اشاره به تجربه موفق اجرای طرح خطرپذیری در برخی از استان‌های کشور گفت: این طرح تاکنون در 6 استان کشور اجرایی شده و استان قم هفتمین استان کشور در این زمینه بوده که طرح خطرپذیری قرار است در آن اجرایی شود.

معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور با تأکید بر ضرورت آمادگی مجموعه استان در برابر وقع حوادث احتمالی گفت: باید مدیران مختلف استانی آموزش‌ها توجیهات لازم در برابر بحران‌ها و شرایط خاص را ببینند تا در برابر وقوع حوادث احتمالی آمادگی‌های لازم را کسب کند.

اکبرپور با تأکید بر سطح بالای آموزش‌ها مقابله با بحران در کشور، عنوان کرد: آموزش‌هایی که در ایران درزمینهٔ مدیریت بحران انجام می‌شود به‌نوبه خود بی‌نظیر بوده که مورد توجه مسئولان سازمان ملل متحد برای الگو گیری و اجرا در کشورهای دیگر شده است.

وی تأکید کرد: سامانه فرماندهی حادثه در مدیریت بحران کشور در دست اجرا بوده که استان قم به‌عنوان استان پایلوت در این زمینه انتخاب‌شده تا در برابر وقوع حوادث با غافل‌گیری روبه‌رو نشده و آمادگی‌های لازم در برابر آن‌ها ایجاد شود.

معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: باید مشخص شود که برآیند مدیریت بحران کشور در چه مرتبه‌ای قرار دارد که به نظر می‌رسد جایگاه مدیریت بحران در کل مناسب و مطلوب نیست، پیشرفت‌های فروانی درزمینهٔ نیروی انسانی و تجهیزات مدیریت بحران کشور ایجادشده است.

اکبرپور بابیان ویژگی‌های پیچیده مدیریت بحران در کشور خاطرنشان کرد: ارزیابی مدیریت بحران با فرایند سنجیده نمی‌شود بلکه ارزیابی مدیریت تنها در زمان حادثه‌دیده می‌شود، آشفتگی‌های موجود در زمان وقوع حادثه یکی از عوامل ارزیابی‌های منفی در نحوه عملکرد مدیریت بحران در کشور است.

وی با اشاره به برخی از مهم‌ترین عوامل و موانع موجود درزمینهٔ مدیریت بحران عنوان کرد: پیچیدگی بحران، مراحل مختلف عملیاتی با سازوکار خاص ، ورود و حضور بی‌موقع مردم در زمان وقوع حوادث، افزایش سطح انتظارات مردم، فضای مجازی و تلقین ناکارآمدی نظام و ضعف مدیریت صحنه ازجمله این عوامل مهم است.

معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد:عدم تشکیل خانواده مدیریت بحران در کشور، فشار روانی علیه مدیران، عدم وجود قانون وضعیت اضطراری و عدم اختیارات لازم از عامل مهم دیگر در آشفتگی عملکرد مدیریت بحران در زمان بحران است،

اکبرپور ابراز کرد: هماهنگی‌های لازم در زمام مدیریت بحران باید توسط ستاد فرماندهی مدیریت بحران ایجاد شود، ضرورت داشته که ستاد فرماندهی مدیریت بحران برای کنترل بحران‌ها در کشور ایجاد شود.

وی تأکید کرد: عدم رصد درست اتفاقات جامعه بدون اهداف سیاسی و تشکل‌های رسمی یکی از ظرفیت‌های مهمی بوده که می‌توان در زمان وقوع حادثه از آن‌ها استفاده کرد، تشکل‌های مردم‌نهاد فروانی در کشور وجود داشته که باید از ظرفیت آن‌ها در برابر حوادث مختلف استفاده کرد، نگاه‌های سنتی را باید درزمینهٔ امداد و نجات تغییر داده و به سراغ روش‌های منطقی و اصولی رفت.

*اجرای طرح جامع "خطرپذیری" استان قم

همچنین در ششمین جلسه ستاد مدیریت بحران استان قم نسبت به اجرای طرح "خطرپذیری" در استان قم به‌عنوان هفتمین استان کشور تأکید شد.

ششمین جلسه ستاد مدیریت استان عصر امروز با حضور سید مهدی صادقی استاندار، مرتضی اکبرپور معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور و جمعی از مدیران ارشد استانی در سالن جلسات استانداری قم برگزار شد.

در این جلسه، معاون امور عمرانی استانداری قم با اشاره به ایجاد ظرفیت‌های جدید در مبحث آرامستان های استان قم اظهار داشت: با تصمیم مسئولان استانی در سه سال گذشته 154 هکتار به ظرفیت آرامستان بهشت معصومه قم افزوده‌شده است.

محسن بهشتی افزود: آرمستان جدیدی در نزدیکی منطقه جمکران پیش‌بینی‌شده که کارشناسی‌های لازم در این زمینه در دست پیگیری بوده که به نظر می‌رسد در آینده‌ای نه‌چندان دور زیرساخت‌های لازم آن کاملاً تجهیز و آماده ارائه خدمات شود.

وی با اشاره به مطالعات شهرداری قم در ایجاد آرمستان جدید در شهر قم خاطرنشان کرد: شهرداری قم مطالعات ابتدایی درزمینهٔ احداث آرمستان جدید را انجام داده که پس از تصویب کارگروه می‌توان تصویب نهایی آن را در استان انجام داد.

* تهیه و تدوین طرح خطرپذیری استان قم با همکاری پژوهشکده سوانح و بلایای طبیعی

رئیس پژوهشکده سوانح و بلایای طبیعی نیز در ادامه این جلسه، عنوان کرد: کشور ایران یکی از کشورهای بلاخیز در جهان بوده که هرروز در یک‌گوشه و کنار این کشور شاهد بروز حوادثی مختلف هستیم، خشک‌سالی کلی در کشور موجود بوده که شدت آن در مرکز کشور به‌ویژه استان اصفهان حادتر است.

سید عباس جزایری ادامه داد: بعد از زلزله گیلان و زنجان در سال 69 ، مبحث برخورد مدیریت بحران و چگونگی برخورد با بلایا و سوانح طبیعی در کشور مطرح شد، تا قبل از انقلاب اسلامی برنامه یا مجموعه‌ای مدونی برای برخورد و مدیریت سوانح طبیعی در کشور وجود نداشت.

وی با اشاره به فلسفه احداث پژوهشکده سوانح و بلایای طبیعی تصریح کرد: بازنگری طرح‌های عمرانی و برنامه مطالعاتی در این زمینه ازجمله اهداف وجودی پژوهشکده سوانح و بلایای طبیعی است، در ماه‌های اخیر 90 پل خطرآفرین شناسایی‌شده که شهرداری تهران در حال ترمیم و بهبود آن‌هاست.

پژوهشکده سوانح و بلایای طبیعی ابراز کرد: با کمک‌های یونسکو به این مجموعه کرسی یونسکو در بخش سوانح طبیعی در منطقه آسیا و بخشی از افریقا به کشور ایران واگذارشده است.

جزایری عنوان کرد: مطالعه معضل ریز گرد در اهواز و خطرپذیری در استان بوشهر با کمک‌های یونسکو در کشور شروع‌شده و موفقیت‌های مناسبی نیز به بار آورده است، قم هفتمین استانی بوده که طرح خطرپذیری در آن اجرا می‌شود.

وی گفت: طرح مطالعاتی مدیریت بحران آستانه قدس رضوی برای کنترل و مدیریت شروع‌شده تا با توجه به حجم بالای مسافر و مجاور در این شهر در زمان وقوع مشکلات، معضلاتی جدی پیش نیاید.

* ضرورت اصلاح الگوی کشت در استان قم

استاندار قم نیز در بخشی از این جلسه خاطرنشان کرد: وضع منابع آب‌های زیرزمینی در استان بسیار نگران‌کننده است، راه‌حل اصلی کنترل و مدیریت بحران آب در استان فرهنگ‌سازی و ایجاد باورهای مشترک در بین شهروندان است،تعطیلی چاه‌های غیرمجاز در استان قم با آهنگ کندی در دست پیگیری بوده که باید در جهت تسریع در آن در سال آینده برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود.

سید مهدی صادقی با تأکید بر اهمیت اصلاح الگوی آبیاری در استان ابراز کرد: اجرای الگوهای کشت و تغییر الگوی کشت و آبیاری موجود یکی از طرح‌های مهمی بوده که باید درزمینهٔ کشاورزی استان صورت گیرد تا مصرف بهینه آب در این زمینه انجام شود، تفکیک آب شرب و آب مخصوص آبیاری فضای سبز باید عملیاتی شود.

وی ادامه داد: طرح مبارزه و پیشگیری از آنفولانزا از طرح‌های جامعی بوده که نیازمند استمرار در امر پیشگیری و مقابله است، متأسفانه کنترل دام‌های ورودی به دام شهر قم با مشکلاتی روبه‌رو بوده که باید درزمینهٔ ساماندهی‌ها و اقدامات لازم صورت گیرد.

 

پایان پیام


٢٣:١٣ - 1396/12/27    /    شماره : ١٦٥٥٦    /    تعداد نمایش : ١٨٧ستاد بحران

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد