آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 223835
بازدید کنندگان امروز : 114
بازدید کنندگان این صفحه : 182260
بازدید کنندگان آنلاین : 1
مدت زمان تولید صفحه : 0/3125

 

تقویم و مناسبت ها
اخبار > مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم:مردم از سفر به بخش ها و اسکان در مسیر رودخانه ها اجتناب کنند


  چاپ        ارسال به دوست

اعلام آماده‌باش استاندار قم به دستگاههای اجرایی استان برای مقابله با سیلاب

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم:مردم از سفر به بخش ها و اسکان در مسیر رودخانه ها اجتناب کنند

به گزارش اداره کل مدیریت بحران استان قم"بهرام سرمست" در این دستور مهم و فوری خطاب به همه دستگاه های اجرایی قم تاکید کرد: دستگاههای اجرایی عضو ستاد پیشگیری ، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان باید در آماده باش کامل باشد.

در ادامه آمده است: نهادها و دستگاههای اجرایی استان از بخش های تابعه در مقابله با سیلاب های احتمالی آمادگی کامل داشته و پشتیبانی لازم را انجام دهند.

این ابلاغیه افزوده است: اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بهنگام  اطلاعیه های ستاد بحران استان از طریق صداوسیما و رسانه های استان مورد توجه قرار گیرد

 در ادامه این دستورالعمل آمده است: مسیر رودخانه قمرود مسدود و به روستاها و منازل نزدیک به رودخانه های استان وضعیت هشدار اعلام شود ضمن اینکه لازم است تا دستگاههای شهری، خدماتی و امدادی در راستای رفع آبگرفتی  معابر شهری و روستایی از آمادگی کامل برخوردار باشند.

بارش باران و برف به همراه ریزش پر حجم تگرگ که از روز سه شنبه هفته گذشته در تمام سطح استان آغاز شده در پنجشنبه شب به اوج خود رسید به گونه ای که بسیاری از روستاها و تعدادی از بخش های استان شاهد بارش برف شدید و شهر قم نیز در ساعت های گذشته شاهد بارش و تگرگ بی سابقه بوده است.

مدیر کل مدیریت بحران استان قم:مردم از سفر به بخش ها و اسکان در مسیر رودخانه ها اجتناب کنند


مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم نیزبا اشاره به بارش های شدید باران و پیش بینی ادامه این بارش ها در روزهای آینده و احتمال وقوع طغیان رودخانه‌ها و جاری شدن سیل، از شهروندان قم خواست تا از هر گونه سفر غیر ضرور به بخش های تابعه و اسکان در مسیر رودخانه ها اجتناب کنند.

مهندس "محسن اوروجی" روز جمعه با اعلام این مطلب تاکید کرد: با توجه به فعال شدن تمام رودخانه های فصلی استان به ویژه رودخانه های فصلی بخش های تابعه ناشی از بارش باران در روزهای گذشته و پیش بینی استمرار این بارش در روزهای آینده از هم استانی های عزیز درخواست داریم که از هر گونه اسکان در مسیر رودخانه ها به شدت اجتناب کنند.

وی ادامه داد: تا کنون هیچ گونه سیلابی در استان ایجاد نشده است ولی شاهد روان آب ها و جاری شدن آب های سطحی در تمام رودخانه های فصلی استان هستیم.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم افزود: شهروندان و هم استانی ها از سفرهای غیر ضرور به بخش های اجتناب و از تردد در مسیر رودخانه به ویژه قمرود اجتناب کنند.

اوروجی ادامه داد: بارش های باران در روزهای گذشته تمام رودخانه های استان را فعال کرده است به همین دلیل تمام دستگاه های امدادی و خدماتی استان برای مقابله با سیلاب احتمال در آماده باش و مراقبت ویژه شرایط هستند.

وی اظهار داشت: با توجه به احتمال طغیان قمرود، تمام مسیرهای دسترسی به این رودخانه در داخل شهر قم مسدود شده است به همین دلیل از شهروندان قمی درخواست داریم تا از مسیرهای جایگزین برای تردد استفاده کنند.

بارش باران و برف به همراه ریزش پر حجم تگرگ که از روز سه شنبه هفته گذشته در تمام سطح استان آغاز شده در پنجشنبه شب به اوج خود رسید به گونه ای که بسیاری از روستاها و تعدادی از بخش های استان شاهد بارش برف شدید و شهر قم نیز در ساعت های گذشته شاهد بارش و تگرگ بی سابقه بوده است.

همچنین هواشناسی قم، بارش شدید برف، باران و تگرگ کم سابقه که در روزهای اخیر به ویژه شبانه روز گذشته شهر قم و تمام بخش های تابعه استان را در برگرفته است، بر اساس الگوهای هواشناسی، با شدت کمتر و به صورت پراکنده تا روزهای ابتدایی هفته آینده نیز ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، با توجه به تحلیل نقشه‌های پیش‌بینی و پیش‌یابی هواشناسی، امروز شاهد  آسمان ابری و مه‌آلود خواهیم بود که در برخی ساعات بارش باران گاهی با رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می شود.

این گزارش حاکی است: در برخی نقاط قم بخصوص ارتفاعات رخداد رگبار برف و تگرگ دور از انتظار نیست این وضعیت تا فردا کم و بیش ادامه خواهد داشت و از عصر فردا بتدریج با کاهش ابر سرعت وزش باد افزایش می یابد.

همچنین روز یک شنبه از بعدازظهر افزایش ابر و بارشها به صورت رگبار و رعدوبرق در برخی نقاط استان رخ خواهد داد. دمای هوا نیز طی روزهای آینده روند افزایشی خواهد داشت.

در همین حال بر اساس اعلام هواشناسی قم، بیشنه و کمینه هوای قم در ۲۴ ساعت گذشته ۶ و ۴ درجه سانتی گراد بوده است . ضمن اینکه هوای قم در ۲۴ ساعت آینده ابری و مه آلود و در برخی ساعات رگبار و رعد و برق و وزش باد خواهد بود.

در بخش سلفچگان قم نیز که ساکنان آن در روزهای گذشته با بارش برف سنگین مواجه بوده و تا زمان ارسال این گزارش بارش برف در آن منطقه ادامه دارد، هم اکنون دمای ۴ درجه سانتی گراد را تجربه می کنند بیشینه دما در ۲۴ ساعت گذشته پنج و کمینه یک درجه سانتی گراد بوده است ضمن اینکه در ۲۴ ساعت آینده هوای سلفچگان ابری و مه آلود و در برخی ساعات رگبار و رعد وبرق و وزش باد و در ارتفاعات بارش برف خواهد بود.

در کهک نیز وضعیت جوی هم اکنون مه آلود و دمای هوا ۴ درجه سانتی گراد است، بیشینه و کمینه دمای هوا در ۲۴ ساعت گذشته ۳ و ۲ درجه بوده است ضمن اینکه در ۲۴ ساعت آینده هوای کهک ابری و مه آلود و در برخی ساعات رگبار و رعد و برق و وزش باد و در ارتفاعات بارش برف خواهد بود.

پایان پیام


٢٠:٥٥ - 1399/01/22    /    شماره : ٢١٠٩٩    /    تعداد نمایش : ٦٢ستاد بحران

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد