آمار بازدید

 

کل بازدید کنندگان : 192426
بازدید کنندگان امروز : 12
بازدید کنندگان این صفحه : 161134
بازدید کنندگان آنلاین : 1
مدت زمان تولید صفحه : 0/2969

 

تقویم و مناسبت ها
اخبار > 1400 پروژه کاهش اثرات بلایای طبیعی در قم اجرا شده است


  چاپ        ارسال به دوست

تشریح برنامه های هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی دراستان قم؛

1400 پروژه کاهش اثرات بلایای طبیعی در قم اجرا شده است

به گزارش اداره كل مديريت بحران ،مهندس محسن اوروجی در نشستی خبری که پیش از ظهر امروز شنبه 15 مهر در استانداری قم برگزار شد، افزود: با توجه به اینکه دهه 1990 میلادی به عنوان دهه کاهش اثرات بلایای طبیعی نامگذاری شده بود، در کشور ما و در استان قم نیز فعالیت های کثیری در طول سال های اخیر برای این منظور انجام گرفته است.

* 20 مهرماه روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی/بلایای طبیعی قم


وی  سپس اظهارداشت: بیستم مهرماه مطابق با 11 اکتبر به عنوان روز مقابله با زلزله یا کاهش اثرات بلایای طبیعی در سراسر جهان شناخته می شود که در کشور ما نیز به همین منظور هفته ایی بنام هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی نام گزاری گردیده است.

اوروجی تصریح کرد: حدود 43 بلای طبیعی در دنیا شناسایی شده است که 34 نوع آن در ایران و 18 نوع آن نیز در استان قم تجربه شده است.
وی همچنین گفت: حوادثی نظیر:سیل، زلزله، آتش سوزی مراتع، طوفان شن، کولاک، یخبندان، برف سنگین، بسته شدن راه‌ها و معابر، سرمازدگی محصولات زراعی، بیماری‌های واگیردار، بالا آمدن سفره‌های آبی  زیرزمینی، ریزش لایه‌های قنوات در منازل مسکونی و کویرزدگی از جمله بلایای طبیعی است که تا کنون استان قم شاهد آن بوده است‏ .

وی با شاره به اینکه اولین قانون مدیریت بحران ایران پس از زلزله بویین زهرا و پس از آن در سال 1369 و بعد از زلزله رودبار و منجلیل نوشته شده و مجددا مورد بازبینی قرار گرفته است، گفت: این قانون در سال 82 و پس از زلزله بم با 23 کارگروه بعنوان قانون سازمان مدیریت بحران کشور به تصویب رسید.

به گفته اوروجی بعد از زلزله بم و به سفارش رهبر معظم انقلاب قرار بر این شد تا سازمان مدیریت بحران کشور زیر نظر ریاست جمهوری فعالیت کند و در سال 89 نیز آیین نامه اجرایی این قانون به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

مدیر کل مدیریت بحران قم  تاکید کرد: از جمله کارگروه های 14 گانه تخصصی مرتبط با مراحل چهارگانه مدیریت بحران استان در زمینه پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی می توان به کارگروه های مخابرات و ارتباطات،خشکسالی، سرما زدگی، کشاورزی، حمل و نقل و شریانهای حیاتی، بلایای جوی و طوفان، تامین مسکن ، امداد و نجات و آموزش همگانی، آموزش و اطلاع رسانی، مخاطرات زیست محیطی و امنیت و انتظامات اشاره کرد.*بالغ بر 1400 پروژه توسط اداره کل مدیریت بحران در استان قم اجرا شده است

اوروجی ادامه داد: از ابتدای تشکیل کارگروههای شورای هماهنگی مدیریت بحران در استان قم تعداد یک هزار و 400 پروژه به بهره برداری رسیده است که بخش وسیع آن پس از سال 84 اجرایی شده است چرا که در واقع تا سال 84 حتی یک پایگاه امداد ثابت در استان قم وجود نداشته است.

*ایستگاه امداد ونجات در محور قم به گرمسار ایجاد می‌شود

وی با بیان اینکه در حال حاضر دو پایگاه امداد و نجات با تمامی امکانات لازم در جاده سلفچگان و جاده قدیم قم – تهران آماده فعالیت است، گفت: یک پایگاه امداد و نجات نیز قرار است در جاده گرمسار- قم ایجاد شود که در حال حاضر در مراحل خرید زمین و اختصاص اعتبار است.

مدیر کل مدیریت بحران قم تصریح کرد: هم اکنون طرح احداث آشیانه و باند فرود هلیکوپتر، احداث چندین سالن چند منظوره مدیریت بحران و همچنین ساختمان اداره کل مدیریت بحران استان قم را در دست ساخت داریم.

وی با تاکید بر اینکه بسترهای لازم برای آمادگی و اجرای طرح هرشهروند یک آتش نشان و یک امدادگر را با کمک سازمان آتش نشانی و هلال احمر استان ایجاد کرده ایم، گفت: تا به امروز به همت اداره کل مدیریت بحران استان و البته با همکاری سازمان آموزش و پرورش تعداد 44 مدرسه مقاوم سازی شده است و اقدامات لازم برای مقاوم سازی 18 مدرسه نیز در دست اجرا است‏، در مجموع 88 مدرسه تخریب و بازسازی می شود.

*اهدای وام کم بهره به روستائیان و شهرنشینان قم برای بازسازی بافت های فرسوده

اوروجی در زمینه بافت های فرسوده اظهار داشت: در روستاها برای هر واحد مسکونی مبلغ 10 میلیون تومان و در شهر نیز 20 میلیون تومان وام با بهره کم به متقاضیان بازسازی بافت های فرسوده اهدا خواهد شد.

وی اضافه کرد: در سال گذشته امکاناتی نیز در اختیار دستگاه های امدادی استان قرار داده ایم، از جمله این امکانات دستگاه های بسته بندی آب در شرایط اضطراری، بیمارستان های صحرایی، نانوایی و سردخانه های سیار بود، همچنین تعداد 11 دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین از محل اعتبارات مدیریت بحران استان به هلال احمر تعلق گرفت.

*نوسازی ومقاوم سازی مدارس در استان قم

اوروجی در خصوص مقاوم سازی مدارس برای كاهش صدمات ناشی از بلایایی طبیعی گفت:به همت كمیته مدیریت بحران استان و با همكاری سازمان آموزش و پرورش تعداد 44 مدرسه مقاوم سازی شده و اقدامات لازم برای مقاوم سازی 18 مدرسه نیز در دست اجرا است‏، در مجموع 88 مدرسه تخریب و بازسازی می شود.

*برگزاری نمایشگاه مصالح ساختمانی استاندارد وتجهیزات امدادی ونقش آنها در کاهش بلایای طبیعی در قم

مدیرکل مدیریت بحران قم با اشاره به اینکه برنامه های هفته کاهش بلایای طبیعی از 15 مهرماه شروع شده است و اولین روز  این هفته به نام مدیریت بحران، پیشگیری، ارتقا، آگاهی و کاهش خسارات است، گفت: روز یکشنبه دومین روز این هفته روز مدیریت بحران، فناوری بومی و حفظ سرمایه ملی، روز سوم با نام مدیریت بحران، آمادگی، هماهنگی و تعاملات بین المللی و روز چهارم، مدیریت بحران، مقاوم سازی، رعایت استاندارد و سکونتگاه ایمن نامگذاری شده است.

به گفته اوروجی روز پنجم از هفته کاهش بلایای طبیعی با عنوان مدیریت بحران، رسانه ، خانواده و مشارکت های مردمی، روز ششم مدیریت بحران، بازتوانی و خدمت رسانی به آسیب دیدگان و روز هفتم مدیریت بحران، ارزش های اسلامی و تجلیل از فعالان و پیشکسوتان نامگذاری شده است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه مصالح ساختمانی استاندارد از 18 تا 22 مهرماه در محل نمایشگاه های دائمی استان وبا همکاری اداره کل استاندارد و شرکت نمایشگاه ها برگزار می شود، گفت: همچنین کارگاه آموزشی و طرح هشدار سیل رودخانه قمرود را در دست اجرا داریم و همایش نقش بانوان در مدیریت بحران از د یگر برنامه های آینده است.

*اقدامات آموزشی وبرگزاری مانورهای آمادگی در استان قم

وی در ادامه به عملکرد کارگروه‌های تخصصی مرتبط با مراحل چهارگانه مدیریت بحران استان قم در سال گذشته اشاره و افزود: 14 کارگروه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان قم در این مدت 200 نفر ساعت آموزش ارائه کرده و 10 مانور برگزار کرده است.

اوروجی اضافه کرد: در این مدت کارگروه مدیریت بحران، مخابرات و ارتباطات یک مانور انجام داد و نسبت به آموزش 154 نفر ساعت اقدام کرد.

وی با بیان اینکه کارگروه مدیریت بحران، بهداشت و درمان در این مدت 15 هزار و 20 نفر ساعت آموزش برگزار کرد و سه مانور انجام داد، ابراز داشت: کارگروه خشکسالی سرمازدگی و مخاطرات کشاورزی نیز چهار مانور در این مدت برگزار کرد و به هزار و 880 نفر ساعت آموزش داد.

وی خاطرنشان کرد: تمام 15 کارگروه مدیریت بحران در طول یک سال گذشته 53 مانور برگزار کردند و نسبت به آموزش 113 هزار و 286 نفر ساعت اقدام کردند.

*اعتبارات وپروژه های سال گذشته اداره کل مدیریت بحران استان قم

در سال 1390، مجموع اعتبارات كمیته مدیریت بحران استان مبلغ 525 میلیارد و 96 میلیون ریال بود ، گفت: از این مقدار اعتبار‏، 82 میلیارد ریال برای 14 پروژه شهرداری قم، بیش از 77 میلیارد ریال برای چهار پروژه سازمان راه و شهرسازی و 15 میلیارد و 530 میلیون ریال برای 17 پروژه سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری اختصاص یافته است.

وی گفت:همچنین بیش از49 میلیارد ریال برای 11 پروژه سازمان جهاد كشاورزی ، 23 میلیارد و 500 میلیون تومان برای 2 پروژه دانشگاه علوم پزشكی ، 19 میلیارد و 300 میلیون ریال برای 9 پروژه شركت سهامی آب منطقه ای اختصاص داده شد و اعتباراتی نیز برای پروژه های مدیریت بحران در سایر بخش های استان نیز به شهرداری های این مناطق تعلق گرفته است.

*اقدامات و فعالیت های مدیریت بحران قم در زلزله آذربایجان

اوروجی ادامه داد: از جمله  فعالیت های مدیریت بحران قم از ابتدای زلزله تا امروز می توان به اعزام پنج دستگاه آمبولانس و 17 نفر امدادگر از ساعت 24 شب وقوع حادثه، اعزام هفت گروه امدادی با اقلام جهت توزیع بین زلزله زدگان، اعزام سه دستگاه لودر، سه دستگاه کمرکش، 23  دستگاه کامیون کمپرسی و 2 دستگاه بابکت اشاره کرد.

وی تاکید کرد: اعزام هفت گروه امدادی با اقلام جهت توزیع بین زلزله زدگان، مدیریت و اسکان 6 هزا ر و 500 واحد مسکن موقتی و 6 هزار واحد  دامی در شهرستان های ورزقان، اهر، تبریز و کلیبر تز جمله این موارد است.

اوروجی در این باره افزود: همچنین کمیته مدیریت بحران استان قم اعضای 75 هیئت مذهبی را برای امداد رسانی و کمک در مواقع بحران آموزش داده است که در زلزله اخیر نیز دو اکیپ 17 نفره از این افراد به مناطق آذربایجان شرقی اعزام شدند.

وی در پایان اظهار داشت: در حال حاضر یک تفاهم نامه با سازمان آموزش و پرورش امضا کرده ایم تا مانند سال های گذشته آموزش دانش آموزان را در دستور کار داشته باشیم و برای مانور زلزله ای که روز هشت آذر برگزار می شود دانش آموزان مدارس قم آمادگی کافی را داشته باشند.دانلود فايل : oroji-bohran1t.jpg ( 10KB )


٠٨:٣٩ - 1391/07/16    /    شماره : ١٥٩٥    /    تعداد نمایش : ٢١١٧ستاد بحران

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد